RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4
http://hayazi040669.blogspot.com/
Masa:
1 Jam
1 Jam
Bidang:
Membuat corak dan rekaan
Membuat corak dan rekaan
Tajuk:
Kertas pembalut hadiah
Kertas pembalut hadiah
Kemahiran/tema:
Capan
Capan
Pengetahuan Sedia ada:
1. Murid mengenali sayur-sayuran.
1. Murid mengenali sayur-sayuran.
2. Murid mengetahui cara memotong
Hasil Pembelajaran :
Aras 1 - Memerhati dan mengkaji jenis sayuran yang mempunyai lapisan kelopak
Aras 2 - Memotong sayuran pelbagai contoh seperti menegak , melintang
Aras 3 - Membuat corak dalam pelbagai susunan
Aras 4 - Mempamerkan hasil kerja
Aras 1 - Memerhati dan mengkaji jenis sayuran yang mempunyai lapisan kelopak
Aras 2 - Memotong sayuran pelbagai contoh seperti menegak , melintang
Aras 3 - Membuat corak dalam pelbagai susunan
Aras 4 - Mempamerkan hasil kerja
Kemahiran Berfikir:
Kritis - membanding dan membezakan
Kritis - membanding dan membezakan
Kreatif - menjana idea
Penerapan nilai:
Keselamatan, kerjasama, ketelitian
Keselamatan, kerjasama, ketelitian
BBM:
Papan putih, marker, contoh hasil kerja guru, komputer, pembesar suara
Papan putih, marker, contoh hasil kerja guru, komputer, pembesar suara
Keperluan:
5 biji kobis, 5 bilah pisau, 5 set warna air, 29 berus warna, 29 helai kertas A4, surat khabar
5 biji kobis, 5 bilah pisau, 5 set warna air, 29 berus warna, 29 helai kertas A4, surat khabar
PELAKSANAAN
LANGKAH/MASA
|
ISI
PEMBELAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
Set Induksi
( 5 Minit)
|
Menyanyikan lagu bertajuk “ Vegetables”
|
Guru meminta murid untuk mendengar lagu terlebih dahulu.
Murid menyanyikan lagu bersama-sama.
Guru mengaitkan set induksi dengan pembelajaran hari ini.
|
Kecerdasan Pelbagai
Verbal linguistik, inter/ intrapersonal muzik
|
Langkah 1
(20 Minit)
|
Menerangkan konsep capan.
Membuat tunjuk cara.
|
Aras 1
Memerhati dan mengkaji jenis sayuran yang mempunyai lapisan kelopak.
Guru menerangkan definisi capan kepada murid.
Guru menerangkan jalinan capan yang terdapat pada sayur kobis.
Murid memerhatikan jalinan yang terdapat pada sayur kobis.
Guru membuat langkah tunjuk cara untuk menghasilkan capan.
Guru mengarahkan murid membentuk 5 kumpulan.
|
Kecerdasan Pelbagai:
Verbal linguistik
ABM/BBM
Hasil kerja guru, kertas A4, warna air, berus warna , kobis dan pisau.
|
Langkah 2
(25 minit)
|
Menghasilkan capan.
|
Aras 2
Memotong sayuran dengan pelbagai contoh seperti : menegak, melintang
Aras 3
Membuat corak dalam pelbagai susuna seperti:
Selang seli, berjalur
Murid memotong kobis dengan pelbagai arah seperti melintang dan
menegak
Murid menghasilkan capan.
Guru membimbing murid menghasilkan capan.
|
Kecerdasan Pelbagai
Kinestetik, KBKK : Membanding beza dan menjana idea.
ABM/BBM
Surat khabar, kobis, pisau, kertas A4, warna air dan berus warna.
Nilai :
Keselamatan
Ketelitian
kerjasama
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Peneguhan dan penilaian
|
Aras 4
Mempamerkan hasil kerja
Guru meminta murid membentangkan hasil kerja masing-masing.
Guru menegaskan nilai-nilai dalam menghasilkan karya.
|
Kecerdasan Pelbagai
Intra/ interpersonal, verbal linguistik
Nilai:
Keyakinan, keberanian
|
Penutup
(5 minit)
|
Penutup
|
Murid menyanyikan lagu secara beramai-ramai.
|
Kecerdasan pelbagai:
Muzik
|
No comments:
Post a Comment