RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5
http://hayazi040669.blogspot.com/
Tahun:
Lima
Masa:
1 Jam
Bidang:
Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti:
Mobail
Tajuk:
Burung Terbang Bebas
OBJEKTIF
PENGAJARAN
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan
mobail menggunakan origami burung.
HASIL
PEMBELAJARAN
Pada akhir
pelajaran murid dapat:
·
Mengenali mobail dan origami.
·
Memahami cara-cara menghasilkan mobail
menggunakan origami burung yang dibuat.
·
Menghasilkan mobail menggunakan origami burung.
KEPERLUAN
Alat:
gunting, lidi, benang
Bahan:
Kertas warna
Rujukan:
Huraian Sukatan Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
PROSEDUR
· Guru
menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.
· Guru merancang strategi pengajaran dengan
teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan
menerapkan kemahiran-kemahiran berfikir secara kreatif dan kritis.
·
Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran
dengan induksi.
· Mempamerkan
contoh hasil kerja yang telah siap.
· Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara
untuk menghasilkan mobail menggunaka origami burung yang dihasilkan.
· Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan
hasilan mobail menggunakan origami burung.
·
Apresiasi
dan refleksi.
·
Penutup
BUTIRAN AKTIVITI
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
STRATEGI PENGAJARAN
|
SET INDUKSI (5 minit)
·
Guru menunjukkan carta lirik lagu.
·
Guru menyanyi serta murid menyanyi
bersama-sama lagu “Burung Pipit.”
|
Murid dapat
menyanyikan lagu dengan baik.
Murid
bersoal jawab dengan guru mengenai burung.
|
TKP
Interpersonal
Verbal linguistic
Muzik
Konstektual
|
AKTIVITI 1 (5 minit)
·
Perbincangan tentang ciri-ciri sebuah mobail.
Iaitu satu jenis arca yang menggunakan teknik menggantung
·
Guru menunjukkan contoh mobail yang
menggunakan origami yang telah siap kepada murid.
|
Aras 1
Murid dapat
mengenali ciri-ciri sebuah mobail.
Murid dapat
melihat contoh mobail sebenar dan lebih memahaminya.
|
Konstekstual
TKP
Kecerdasan
Visual Ruang.
|
AKTIVITI 2 (20 minit)
·
Guru mempamerkan BBM langkah-langkah membuat
lipatan kertas untuk menghasilkan origami.
·
Guru membimbing dan membantu murid untuk
menghasilkan lipatan demi lipatan.
|
Aras 2
Murid dapat
melihat dan mengawal gambaran awal
Murid
Berjaya membuat lipatan untuk menghasilkan origami burung dengan kemas.
|
KBKK
kreatif
|
AKTIVITI 3 (20 minit)
·
guru mengarahkan murid berada dalam kumpulan
berlima.
·
Guru membimbing murid menghias dan mengikat
origami burung pada lidi yang telah dilekatkan oleh guru sebelum sesi
pengajaran menggunakan benang.
·
Guru membimbing murid mengikat origami pada
tali yang disediakan oleh guru.
|
Aras 3
Murid
berada dalam kumpulan berlima dengan pantas.
Murid dapat
menghias dan mengikat origami burung pada lidi yang disediakan untuk
dijadikan mobail.
Murid dapat
menikat ikatan origami burung untuk dijadikan mobail dengan kreatif.
|
KBKK
Kritis
Menyusun
Kreatif
Menjana
idea
TKP
Visual
ruang
|
SESI APRESIASI DAN REFLEKSI
(5 MINIT)
·
Murid mempamerkan hasil kerja mereka.
·
Sesi apresiasi dan refleksi hasil kerja yang
telh dihasilkan murid:
Baik
Sederhana
Kurang
mencapai tahap
|
murid dapat
menilai tahap keupayaan masing-masing berdasarkan kategori yang telah
ditetapkan.
Murid dapat
menyatakan perasaan dan pengalaman terhadap aktiviti yang telah dilakukan.
|
TKP
Verbal
liguistik
|
PENUTUP (5 minit)
·
Murid menyanyikan lagu Burung Pipit
bersama-sama sambil memegang mobail menggunakan origami burung yang
dihasilkan.
|
Murid dapat
menyatakan perasaan masing-masing tentang mobail origami burung yang telah
dihasilkan.
|
TKP
Verbal
linguistic
Muzik
Interpersonal
|
No comments:
Post a Comment