RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN TAHUN 6
http://hayazi040669.blogspot.com/
Tahun:
6 Bestari
Masa:
1 Jam
Bidang:
Membuat
Corak dan Rekaan
Tajuk:
Corakku
Rekaanku
Aktiviti:
Hiasan
Permukaan 2D dan 3D
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid-murid pernah mempelajari corak dan
rekaan bermotifkan alam dan buatan manusia.
2. Murid-murid telah mempelajari benda 2D dan
3D.
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran murid dapat:
Aras 1 - Menggunakan
bahan: teknik dan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2
D dan 3 D.
Aras 2 - Mengolahkan motif berdasarkan objek alam dan objek buatan
manusia bagi menghasilkan rekaan corak
dan rekaan.
Aras 3 - Menguasai beberapa kemahiran, kawalan tatacara dan disiplin
kerja dalam menghasilkan corak dan rekaan.
Objektif :
Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
i. Menggunakan
bahan serta teknik menghasilkan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2D
dan 3D.
ii. Mengaplikasikan
corak bermotifkan alam dan objek buatan manusia dalam rekaan yang dihasilkan.
iii. Menguasai
kawalan tatacara dan disiplin seperti kekemasan, ruang dan warna dalam
menghasilkan corak dan rekaan.
ABM:
Objek 2D
dan 3D yang telah dihias permukaannya, objek 2D dan 3D yang belum dihias.
Alat
dan Bahan:
Persediaan guru:
Gambar hiasan permukaan 2D dan 3D, kotak, kad berbentuk motif, hisilan guru, carta langkah, pelbagai jenis warna.
Gambar hiasan permukaan 2D dan 3D, kotak, kad berbentuk motif, hisilan guru, carta langkah, pelbagai jenis warna.
Persediaan murid:
Objek 2D atau 3D, kertas lukisan, pensil, pensil warna, warna air, gunting,
Objek 2D atau 3D, kertas lukisan, pensil, pensil warna, warna air, gunting,
Pembaris dan gam.
Nilai:
Kebersihan, berdisiplin, dan kerjasama
KBKK:
Murid
dapat menjana idea secara kreatif dan dapat menghargai benda-benda sekeliling.
Langkah Masa
|
Isi Pelajaran/Fokus Pembelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Strategi P&P Nilai / catatan
|
Set
Induksi
(5
minit)
|
·
Kotak Misteri
Teka bentuk Objek
motif alam dan buatan manusia.
|
Guru
menyediakan sebuah kotak dinamakan kotak misteri yang mengandungi kad bentuk
yang bermotifkan alam dan buatan manusia.
Murid
akan mengambil kad bentuk tanpa melihat ke dalam kotak dan menerangkan bentuk
yang terkandung pada kad tersebut.
|
Nilai:
Bekerjasama
Berusaha
Kemahiran
generic
Verbal
Linguistik
|
Langkah
1
(10
minit)
|
·
Definisi dan contoh motif alam dan buatan
manusia.
|
Guru
menjelaskan secara ringkas definisi dan contoh-contoh motif alam dan buatan
manusia.
|
Nilai:
Tekun,
Kerajinan, Hormat
Kemahiran
Generik
Visual,
ruang, bentuk dan warna.
|
Langkah
2
(10
minit)
|
·
Hasilan guru:
Hiasan permukaan 2D dan 3D
Pengenalan
alat dan bahan
|
Guru
menunjukkan beberapa contoh hiasan permukaan 2D dan 3D yang menggunakan
bentuk motif alam dan buatan manusia.
Guru
mengarahkan murid mengeluarkan alat dan bahan yang telah dibawa oleh murid.
Guru
menerangkan kegunaan setiap alat dan bahan yang akan digunakan untuk aktiviti
hari ini
|
Hasilan
guru
Carta
langkah
Objek
2D dan 3D
Nilai:
Kebersihan
Berdisiplin
Kemahiran
generik
Kinestetik
Visual
ruang
|
Langkah
3
(30
minit)
|
·
Demonstrasi guru dan aktiviti
|
Guru
mengarahkan murid mengeluarkan alat dan bahan yang telah dibawa oleh murid.
Guru
menunjukkan demonstrasi cara menghasilkan corak dan rekaan hiasan permukaan
2D dan 3D sambil diperhatikan oleh murid.
Aktiviti
menghasilkan hiasan permukaan 2D dan 3D oleh murid-murid mengikut bentuk
motif yang dipilih iaitu motif alam dan buatan.
Guru
memerhatikan murid sepanjang aktiviti dilaksanakan.
|
Nilai
:
Bekerjasama
Kebersihan
Tolong
menolong
Berdisiplin
Kemahiran
Generik
Verbal
linguistic
Visual-ruang,
warna, bentuk
|
Penutup
(5
minit)
|
·
Sesi apresiasi dan refleksi kerja murid
|
Guru
mempamerkan dan seterusnya menceritakan tentang hasil kerja mereka.
Murid
membuat pameran hasil kerja mereka.
Menyatakan
perasaan diri terhadap kegiatan yang dijalankan.
Guru
menilai hasil kerja murid-murid dan membimbing murid untuk melakukan
penilaian terhadap kerja mereka.
|
Nilai:
Keberanian
Hormat-menghormati
Bekerjasama
Kemahiran
generic
Verbal
linguistik
|
Terimakasih untuk bahan ajar ini.
ReplyDeleteTerima kasih atas perkongsian bahan ini
ReplyDelete